A gyártók már egy ideje hadonásznak a 4G, vagy LTE készülékekkel, melyek elméletben akár 100Mbit/s adatsebességet is tudnak. De nálunk mikor lehet majd ezeket a készülékeket használni, mikor lesz hálózat is mögötte?
Hiába külföldön a 4G-s készülékek áradata a magyaroknak még több évet is várnia kell a valódi 4. generációs hálózatra. Amerikában és Európában is van már 4G-s hálózat, nálunk még mindig nincs.
Egy apró megjegyzés:
Sokakat megtévesztett az iPhone 4 megjelenése, közvélemény-kutatások szerint az amerikaiak többsége a 4-es szám miatt azt hitte, hogy már 4. generációs hálózatot használ, illetve nem igazán tudták, hogy mi az. Ezt kihasználva több felhasználót megtévesztettek a szolgáltatók. Ezért a kinti T-Mobile kampányolt is, és ahogy a képen is látszik, nem csak nálunk megy a versengés:
Második kitérő
Magyarországon azonban még mindig csak 3G/HSPA hálózatokkal kell beérnünk. Az elmúlt hetek tele voltak a magyar T-Mobile és a Vodafone vitáival. A probléma az, hogy mindkét hálózat szerint az ő hálózatuk az országban a leggyorsabb, miközben szegény Telenor csak kullog, ami az új előfizetőket illeti.
A háború egyébként abból adódik, hogy eltérő módon vizsgálják hálózatuk sebességét. Egyébként minden évben az Index is le szokta mérni a mobilhálózatok sebességét a "Nagy 3G túra" keretében. Azonban ebben az évben utólag kiderült hogy a Vodafone nem teljesen volt versenyszerű, ugyanis priorzált SIM-kártyákat adott a tesztre, így azokkal jóval nagyobb sebességet értek el a teszt során. Ezt elég furcsának tartom.
A háborúnak valószínűleg a GVH (Versenyhivatal) fog véget vetni.
Lényeg
De hiába egymás pofozása, attól még mindig nem lesz 100 megabitünk. Egy darabig. A hazai T-Mobile már 2010 márciusában tesztelte az LTE (következő generációs) mobilhálózatokat, a bevezetésig azonban még több év is el fog telni.
Eközben először a Telenor a kínai ZTE segítségével 2010. szeptemberében közölte, hogy két év alatt 6000 bázisállomást épít, melyek támogatni fogják már az LTE-t is.
Ma pedig (2011. március 4.) a Vodafone is bejelentette, hogy a szintén kínai Huawei segítségével kezdi meg 4. generációs hálózatának építését. A többszázmilliós projekt keretében akár 99%-os lefedettséget is elérhetnek és azokra a területekre is ígérték a nagy sebességet, melyek eddig kimaradtak.
És mi lesz akkor a T-Mobile-lal? Az biztos, hogy idén csak a német T-Mobile fogja tudni bevezetni az LTE-t, Amerikában, pedig a 42Mbit/s sebességű továbbfejlesztett HSPA-t. Nálunk még nem világos, hogy mi is lesz pontosan: Maradi István a következőt nyilatkozta a HWSW-nek: "A fejlesztés iránya – tehát hogy a HSPA vagy az LTE technológia kap nagyobb hangsúlyt illetve prioritást – nagyban függ attól, hogyan változik a szabályozási környezet, mikortól állnak rendelkezésre a szükséges frekvenciák".
A probléma egyik forrása, hogy 2015-re halasztottuk a DVB-T digitális földfelszíni televíziós átállást, így nem szabadul fel a frekvencia az LTE számára, és valószínűleg a Vodafone és a Telenor a kínai eszközök miatt olcsóbban fogja tudni kivitelezni új hálózatát.
További fejfájás volt a Magyar Telekom számára a 27 milliárdos telekomadó befizetése, amivel jócskán vissza kellett venniük a fejlesztésekből. Ennek ellenére még mindig a T-Mobile vezet itthon az előfizetők számát tekintve és egyedül ők garantálják a 2Mbit/s-es letöltési sebességet.
Mobilnet előfizetők száma Forrás: HWSW
Tehát így állunk, úgy gondolom elég jól sikerült összegyűjtenem a jelenlegi helyzetről kint lévő cikkeket, a tanulság: várnunk kell még, és sokat aludnunk az LTE-ig, ha lesz egyáltalán.